submenu

"Zrób to sam"-jak zbudować kolektor słoneczny?
Dodano: 2013 05 15 | Redakcja
"Zrób to sam"-jak zbudować kolektor słoneczny?

Instalacja kolektora słonecznego nie jest zbytnio rozbudowanym układem. Kolektory płaskie wydają się dziecinnie proste w budowie, tak iż w pewnych okolicznościach możliwe jest jego wykonanie w sposób zapewniający wystarczającą jakość i trwałość. Jednak stosunkowo wysoka cena, stanowi barierę zakupu i wykorzystania instalacji słonecznej. Idea wykonywania kolektorów metodą zrób to sam sięga jeszcze okresu, kiedy wiedza na temat instalacji słonecznych była ograniczona, a urządzenia nie były tak łatwo dostępne jak dotychczas. Jednocześnie do rzadkości należała możliwość zakupu kompletnego zestawu, a cena takowego była wyższa niż obecnie.

 

Artykuł promowany: 
Artykuł promowany

Oczywiście technologia stosowana w kolektorach zrób to sam odbiega od obecnie obowiązującej w zakresie wykonania wielu elementów urządzenia. Jednak idea, która przyczyniła się do rozwoju energetyki słonecznej w krajach takich jak: Austria, Szwajcaria (gdzie pobudowano w ten sposób kilkaset tysięcy metrów kwadratowych instalacji – więcej niż jest obecnie zamontowane w Polsce), wywołuje nadal duże zainteresowanie pośród szczególnie świadomej ekologicznie i jednocześnie nieco uboższej części naszego społeczeństwa. Na obecnym etapie rozwoju energetyki słonecznej trudno jest promować tego typu rozwiązania, jednak niezaprzeczalne walory ekonomiczne, ekologiczne i edukacyjne przedsięwzięcia nakazują przyjrzeć się tym rozwiązaniom.

Poniżej przedstawiono przykład wykonania kolektora słonecznego. Korzystając ze wskazówek, można własnoręcznie wykonać kolektor, który przy pomocy specjalisty możemy wbudować w instalację c.w.u. budynków jednorodzinnych czy domków letniskowych. Ten sposób postępowania dostarcza podwójnej korzyści. W pierwszej kolejności świadomość użytkownika – przekładająca się na eksploatację, który samodzielnie brał udział w budowie instalacji, jest nieporównywalnie większa niż dla zakupu zestawu gotowego. Z drugiej strony oszczędność kosztów związanych tańszym – samodzielnym wykonaniem. Jest to kolektor plaski z absorberem z blachy miedzianej, z dolutowaną miękką rurą miedzianą w kształcie serpentyny. Zastosowanie jednego kawałka rury zapewnia szczelność instalacji, oraz zalety kolektora meandrowego.

Przekrój poprzeczny narożnika kolektora słonecznego

Do wykonania kolektora płaskiego o standardowej wielkości potrzeba:

·- cienkiej blachy miedzianej (np. 0,2mm) – po przygotowaniu będąca płaszczyzną absorbera,
·- rurki miedzianej (np. 12mm) – dla wykonania meandra,
·-rury miedzianej 22mm – standard umożliwiający połączenie z instalacją słoneczną,
·-trójniki redukcyjne (2 szt.)
·- twardy lut lub cyna, pasta lutownicza – wykonanie połączenia rury miedzianej i blachy,
·- wełny mineralnej (grubość 5 cm) – ocieplenie kolektora,
·- lakier słoneczny lub czarna farba (stanowiącą powłokę absorbera),
·- folii aluminiowej,
·- elementów obudowy w postaci: ceowników, blachy ocynkowanej, nitów,
·- szyby hartowanej – przegroda przeźroczysta kolektora,
·- silikonu szklarskiego, uszczelki samoprzylepnej do okien – uszczelnienie kolektora,
·- drobnych elementów mocujących w postaci: uchwytów metalowych, śrub, blachowkrętów.

Zaloguj się lub zarejestruj aby komentować.

Komentarze

i...

Ciekawy artykuł, zamierzam coś podobnego zrobić na wiosnę :-)

i...

Teoretycznie rurę z czynnikiem roboczym można umieścić "po drugiej stronie" i prawdą jest iż otrzymamy większą powierzchnię roboczą. Mamy jednak niekorzystne zjawiska: chłodzenie rury, przez szybę może wypromieniować to co zostało pochłonięte (w wersji spodniej rura jest w izolacji), jednocześnie rury zacieniają część powierzchni blachy co przyczynia się do obniżenia powierzchni absorbera. Dodatkowe zagadnienia to kwestia odstawania warstwy wierzchniej (na płaskim lepiej się trzyma na łączeniach i rurze - jest to problematyczne. Podsumowując te jak i inne uwarunkowania przyczyniają się iż rura umieszczona jest od spodu.

Kolejne zagadnienie dotyczy hydrauliki. Zawsze mamy do czynienia z dwoma przeciwnymi zjawiskami: z jednej strony obniżając średnicę zmniejszamy ilość cieczy roboczej, mniej materiału, mniejsze straty,ale jednocześnie większe opory przepływu - w drugą stronę jest pełna analogia. Musimy osiągnąć pewien kompromis, który zawsze będzie pewnym optimum. Średnice rur uzależnione są od prędkości jaką chcemy osiągnąć w rurach (też jest ograniczenie maksymalnej i minim- a to przekłada się na sposób odbierania ciepła z absorbera.
Odpowiadając dalej im grubsza blacha, większa średnica rur tym odległości rur mogą być większe.

Średnice rur analogiczne jak w materiale, przy czym wymiar o dymensję mniejszą / większą nie musi wpływać na działanie instalacji.

i...

W artykule "Zrób to sam"-jak zbudować kolektor słoneczny?" jest schemat kolektora. Moje pytanie jest następujące: czy ważne jest po której stronie absorbera (blachy miedzianej) są rury z cieczą? Jeśli rury byłyby na blasze to mamy nawet większą powierzchnię absorpcyjną bo dochodzi powierzchnia boczna rur. Kolejne pytanie: czy są jakieś wartości graniczne średnic wewnętrznych rur oraz jakie są wartości graniczne odległości pomiędzy rurami w serpentynie? a jaka ma być górna i dolna rura zbiorcza kolektora? Jakie stosuje się złącza pomiędzy kolektorami? Jak to wygląda u renomowanych producentów kolektorów? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi, które są ważne dla mnie ponieważ zamierzam wybudować system dla c.w.u. a w przyszłości wspomaganie dla c.o.

i...